img

Zamiast goździków na Dzień Kobiet - tulipany z Holandii

Bukiety kwiatowe

Kiedyś symbolem 8 marca były goździki. Dzisiaj są nim tulipany i w zasadzie nie mają konkurencji. W branży florystycznej mówi się nawet, że jest to Święto Kobiet i Tulipanów.

Tulipany z Holandii

Najpopularniejsze wśród polskich nabywców są tulipany czerwone, zwłaszcza posiadająca ząbkowane płatki odmiana rokoko. Trzeba jednak wiedzieć, że odmian czerwonych jest bardzo dużo, a na polskim rynku regularnie można dostać aż 10 z nich. Z każdym rokiem pojawiają się też nowe.

Preferencja dla czerwonych tulipanów nie wyklucza z rynku innych kolorów. Coraz więcej osób stara się urozmaicać swoje zakupy kwiatów poprzez wybieranie z każdym razem innych kolorów oraz kształtów. Z każdym rokiem popyt i fantazja kupujących rośnie, ponieważ zapominamy coraz szybciej, że 8 marca był kiedyś siermiężnym, komunistycznym świętem. Dzisiaj już o tym praktycznie zapomnieliśmy, a skupiamy się na tym, że po prostu lubimy kwiaty.

Popularne tulipany

Bukiet kwiatów

8 marca to zbliżający się początek wiosny, a tulipany kojarzą się z nim najlepiej. Dlatego właściciele kwiaciarni zawsze spodziewają się dużych zamówień na bukiety tulipanów kupowane przede wszystkim przez mężczyzn dla ich matek, żon i kochanek, a także oczywiście córek i współpracownic. Tulipany nie są naturalnie jedynymi kwiatami kojarzącymi się z wiosną. Oprócz nich do bukietów trafiają m.in. narcyzy, frezje i hiacynty. Popularne są ponadto kompozycje doniczkowe, chociażby narcyzy i prymule. Ceny zawsze rosną już 6 marca, a 8 marca to czas prawdziwych żniw dla kwiaciarni. W tych dniach ceny tulipanów potrafią rosnąć o połowę.

Import kwiatów

Największa część kwiatów sprzedawanych na Dzień Kobiet pochodzi z Holandii, ale w kwiaciarniach można znaleźć też coraz więcej kwiatów z polskich gospodarstw. Produkcja kwiatów jest niestety droga i nie opłaca się jej prowadzić na małą skalę. Polacy zainwestowali naprawdę dużo w nowoczesne szklarnie i teraz są ważnym graczem na arenie europy Centralnej, chociaż wciąż daleko za Holendrami. Mimo wszystko, warto zauważyć, że w całym regionie pojawia się coraz więcej producentów kwiatów. Nie oferują jednak zbyt wielkiej różnorodności pod względem ilości odmian w sprzedaży. Na 8 marca oferują oni 5 podstawowych odmian, a naprawdę popularne są dwie, Barcelona i Strong Gold.

Katarzyna Orkisz

Redakcja bristolclub.pl

Zobacz również