img

Skąd pochodzą kwiaty sprzedawane w polskich kwiaciarniach?

Kwiaty kupujemy w miesiącach wiosennych, będziemy po nie sięgać w takich dniach jak Dzień Kobiet czy Walentynki. Są piękne, kolorowe, dlatego będą świetnym dodatkiem do naszego domu czy też mieszkania. Jednak czy wiemy skąd pochodzą te kwiaty, które u nas są oferowane.

Wysyłka kwiatów

Międzynarodowy handel kwiatami jest jednym z fenomenów kulturowych współczesnych czasów.

Dlaczego tak się dzieje?

W ciągu ostatnich 50 lat wartość tego rynku wzrosła gigantycznie z około 3 do 40 mld dolarów rocznie. No i jesteśmy pierwszym pokoleniem, które ma dostęp do świeżych kwiatów niezależnie od pory roku.

Co więc będzie oznaczał termin świeże?

To pojęcie bardzo ciekawe, ponieważ zanim dostaniemy kwiaty do ręki, te kwiaty sprzedawane jako świeże tak naprawdę mają one za sobą kilka dni transportu.

Internetowa kwiaciarnia

Holenderskie giełdy kwiatowe

Kwiaty swój początek mają w chłodni, gdzie spędzają najczęściej około 2 dni po ścięciu. Następnie rozpoczyna się etap podróży do Holandii. Tam będą trafiać na jedną z 11 giełd, gdzie prawdopodobnie nazajutrz lub za kilka dni będą się pojawiać i sprzedawane będą hurtownikom. Gdy już na giełdzie będą sprzedawane będą mogły dotrzeć do przez samolot, pociąg albo tir do miejsca przeznaczenia. Tam, w tym kraju, gdzie maja mieć klienta detalicznego będą one znów trafiać do hurtu i pojawia się w rękach giełdy krajowej. Między innymi mamy taką giełdę w Broniszach pod Warszawą. Tam już będzie miała swoją ostatnią trasę, ponieważ z giełdy będzie mogła ruszyć do hurtownika oraz kwiaciarni. A tam oczywiście już klient detaliczny będzie mógł po nie sięgnąć i trwająca kilka dni podróż się zakończy.

A więc ten świeży kwiat, który będzie miał się u nas pojawić może mieć za sobą kilka tysięcy kilometrów podróży, może być w różnych miejscach na całym świecie. Pojęcie świeżego kwiatu może być tak naprawdę kwestią umowną. A jednak nawet po tej długiej podróży wyglądają one doskonale i pięknie pachną a każdy kto po nie sięgnie będzie zachwycony możliwością posiadania w domu pięknie pachnących kwiatów.

I tak naprawdę niewielkie znaczenie będzie miało dla nas to skąd kwiat tak naprawdę do nas podróżował i jak długą drogę musiał już wykonać, by być w naszym wazonie, by pięknie pachnieć i doskonale wyglądać.

Justyna Konieczna

Redakcja bristolclub.pl

Zobacz również