img

O, Holender - giełda kwiatowa!

Giełdy kwiatowe

Holenderskie giełdy kwiatowe nigdy nie zdobyłyby swojej obecnej pozycji, gdyby nie oferowały znakomitych cen oraz szerokiego wyboru kwiatów nawet w samym środku zimy. Dostępność kwiatów przez cały rok została uzyskana poprzez dzierżawę i zakup gospodarstw kwiatowych w znacznie cieplejszych krajach, głównie w Afryce i Ameryce Południowej (m.in. Zimbabwe, Kenia, Ekwador). Kwiaty można oczywiście produkować także w podgrzewanych szklarniach, lecz jest to proces kosztowny.

Znacznie taniej wychodzi ich masowe sprowadzanie z innych kontynentów. Proces ten jest naprawdę ogromny, ponieważ aż 80% róż sprzedawanych zimą pochodzi spoza Europy, z miejsc, w których można liczyć nawet na 12 godzin nasłonecznienia, a warunki glebowe są idealne. Kwiaty ścina się rankiem, przechowuje w chłodnym powietrzu dla zapobiegania wysuszeniu, a potem przenosi do chłodni. Tam ich łodygi moczy się w roztworze chloru, co przedłuża ich świeżość. W procesie sortowania dzieli się je na kwiaty o różnej długości, po czym wysyła się je do Europy pakowane po kilkanaście sztuk do kartonu.

Dostępność kwiatów

Wysyłka kwiatów za granicę

Podróż do Holandii trwa kilkanaście godzin. Dalej wędrują ciężarówkami i samolotami z giełdy w Aalsmeer lub pobliskiego lotniska Schiphol, skąd trafiają bezpośrednio do sprzedaży detalicznej. Polskie lepsze, ale droższe W związku z powyższym oczywiste jest, że dla większości transakcji Holendrzy są tylko pośrednikami i można ominąć ich poprzez zakupy bezpośrednio u zagranicznych producentów. W ten sposób działa wiele podmiotów hurtowych w Polsce obniżając swoje koszty. Możliwa jest redukcja ceny nawet o 25%. Holendrzy nie są w stanie powstrzymać tego procesu w dobie Internetu, ale skutecznie podejmują rywalizację poprzez wydłużanie świeżości swoich kwiatów i produkcję nowych odmian. Zdecydowana większość nowych odmian kwiatów pochodzi dziś właśnie z Niderlandów.

Producent kwiatów

Jeszcze inna opcja to zaopatrywanie się u polskich producentów. Także u nas powstają specjalne gospodarstwa produkujące duże ilości kwiatów. W nowe odmiany zaopatrują się właśnie w Holandii, a potem je rozmnażają. Handel polskimi kwiatami odbywa się poza holenderskimi giełdami. Kwiaty do Polski Na kwiaty wydajemy 100mln € rocznie, co stanowi sumę i dużą, i małą. Wciąż aż 90% polskiej produkcji przeznaczona jest na eksport.

Matylda Wiatr

Redakcja bristolclub.pl

Zobacz również